Valokuvauskilpailu 2020 odottaa kuvia!

11.10.2020

kuvaaja: Annika Marjamäki

VALOKUVAUSKILPAILU 2020

Otitko ihanan kuvan lempihevosestasi? Tuliko tallennettua ikimuistoinen ratsastushetki? Haluatko ottamasi kuvan NaUran kalenteriin? Nastolan Urheiluratsastajat järjestää valokuvauskilpailun, jonka osallistujista valitaan vuoden 2021 seinäkalenterikuvat. Kalenteri tulee myyntiin loka-marraskuusta 2020 alkaen. 

Kilpailu kestää syyskuun 2020 loppuun saakka. Vuoden mittaan kerääntyvistä kuvista raati valitsee kalenteriin päätyvät kuvat, yhteensä 13 kpl. Valinnan tekee NaUran hallituksen valitsema raati. Kuvien aihealueiksi toivotaan Nastolan Urheiluratsastajien toimintaan liittyviä hevosia (esim. Uusmattilan opetushevosia tai seuran jäsenten hevosia) monipuolisesti eri vuodenaikoihin sijoittuen (talvi, kevät, kesä, syksy).

Oikeudet ja velvollisuudet

Kuvaajalla säilyy omistusoikeus lähettämiinsä kuviin. Kuvia tullaan käyttämään kalenterissa sekä seuran nettisivuilla ja sosiaalisessa mediassa. Kalenteriin valituiden kuvien kuvaajille luvassa myös pieni palkinto! Kuvan lähettäjän tulee omistaa kuvan tekijänoikeudet. Kuvaaja hankkii mahdollisilta kuvissa esiintyviltä henkilöiltä luvan julkiseen käyttöön.

Kuvien tekniset ominaisuudet

Kalenterin mallista johtuen kuvien on oltava vaakakuvia. Kuvien koko on oltava vähintään 3500x2500 px. Kaikkia yleisimpiä kuvaformaatteja voi käyttää. Esimerkiksi jpg-formaatissa kuvan tiedostokoko tulee olla vähintään noin 1 MB, jotta kuvan koko on riittävä.

Lähetä kuvasi 30.9. mennessä osoitteeseen valokuvakisa@naura.fi. Liitä mukaan oma nimesi, hevosen nimi ja muita tietoja mitä haluat tuoda ilmi (esim. ratsastaja, hevosen syntymävuosi ja rotu, omistaja).

Hauskoja kuvaushetkiä!